تایپوگرافی در طراحی سایت

/ آگوست 4, 2019 / بدون دیدگاه / در طراحی وب / توسط

تایپو گرافی یک هنر است که در آن طراح تلاش می کند با تغییر متن، فاصله حروف، تغییر اندازه، شکل حروف، پاراگراف بندی، فاصله خطوط و … به عنوان زبان بصری برای تایپ عنوان شده است . افزایش سرعت اینترنت، افزایش رزولوشن دستگاهها و دسترسی طراحان به ابزارهایی برای تایپ در وب Adobe Typekit , Google Fonts و … سبب شده تا این عصر به یک عصر طلایی تایپوگرافی تبدیل شود .

تایپو گرافی دارای فوایدی است :

استفاده ی کاربران از نمایشگرهای با کیفیت تر و رزولوشن بالا و پیشرفت در تکنولوژی گزینه های بیشتری را برای تایپو گرافی فراهم کرده است .بهبود کیفیت و ارتقا محتوای متنی

به عنوان ابزاری برای ایجاد سلسله مراتب بصری و به طور خاص در زمینه CTA ها کاربرد دارد .

نکات طلایی تایپو گرافی در زمینه طراحی سایت

  • مهمترین عامل در زمینه تایپوگرافی خوانایی است . خوانایی را نباید فدای یک فونت بهتر کنید . طرح تایپوگرافیکی که قابل خواندن نباشد به درد کسی نمیخورد .
  • تایپوگرافی ساده اما تاثیر گذار باید باشد . یک تایپوگرافی ساده در زمان صرفه جویی میکند خواندنش راحت تر و زمان لود شدن آن کمتر زمان می برد اما این به این معنی تاکید بر استفاده از سبک های مینیمالیستی در طراحی تایپو گرافی نیست .

در طراحی سایت و استفاده از تایپو گرافی نکات زیر را در نظر داشته باشید:

استفاده از حالت BOLDفونت ها

استفاده درست از رنگ های متضاد با محیط در تایپو گرافی برای ایجاد Contrast

تایپو گرافی دوحالت دارد که نباید با هم اشتباه گرفته شود . تایپوگرافی تاثیرگذار را با تایپوگرافی زرق و برق دار نباید استفاده کرد . فونت های ساده حس شفافیت و اعتماد را القا می کنند .

  • سبک دست نوشته بر روی لایه عکس از مکمل های خوب به منظور استفاده در کنار سبک به کار بردن طرح و نقاشی در طراحی سایت ها، دست نوشته ها می باشند. سعی کنید آنرا به تیترها بزرگ بر روی لایه عکس ها محدود کنید به این منظور که خوانایی دست نوشته ها می تواند مشکل ساز باشد .
  • Serif vs. Sans Serif

شاید این سوال پیش بیاید که سریف چیست؟ سریف (Serif) به خطوط کوچک یا زائده هایی که در نقاط پایانی یک رقم، حرف و یا نماد اضافه می شود . فونت هایی که دارای این خطوط کوچک هستند را فونت های سریف می نامند . اما تفاوت این فونت های سریف با سنزسریف در این است که فونت هایی هستند که این زواید را شامل نیستند . البته هیچ شواهدی به طور قطع وجود ندارد که نشان دهد یکی از آنها خواناتر از دیگری باشد . تفاوت این دو فونت در استایل آن ها است، سریف متن را غنی تر و رسمی تر نشان می دهد در حالیکه سنزسریف سادگی بیشتری دارد .

در اینجا به چند نمونه از فونت های سریف محبوب اشاره می کنیم :

Caslon , Freight Text, Garamond, Minion, FF Meta Serif

و از نمونه فونت های سنز سریف محبوب می توان به موارد زیر اشاره کرد :

Futura, Avenir, Proxima Nova, Open Sans, Helvetica Neue,

  • Superimposed/Shared Space  
  • این نکته از مهمترین نکاتی است که می توان به وسیله آن نوشته را بهتر در معرض دید قرار داد و توجه بیشتری را به نوشته جلب کرد، قرار دادن لایه نوشته بر روی سایر لایه ها به طوری که هر دو لایه قابل تشخیص باشد است . از روش های دیگری که امروزه مورد توجه قرار می گیرد بیرون رفتن متن از فضای خود و ورود آن به فضای سایر بخش ها می باشد . به عنوان مثال یک بخش از کلمه بر روی عکس قرار می گیرد و بخش دیگر آن خارج از عکس . در این روش کل صفحه در هم ترکیب می شود و باعث افزایش برجستگی نوشته می شود .
  • از چندین خانواده فونت استفاده نکنید

در بیشتر مواقع شما برای هر سایتی به بیشتر از دو خانواده فونت نیاز ندارید . برای ایجاد تنوع سعی کنید از سایز ها و شکل های مختلف در همان خانواده فونت استفاده کنید .

منبع: پاپ گروپ

وب نوین

نوشته های مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.